Co nam daje olej kokosowy?

News

Olej kokosowy jest produktem mającym zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce, co jest możliwe nie tylko dzięki jego właściwością zdrowotnym, ma on bowiem także właściwości pielęgnacyjne.

I choć dla wielu osób może być to zaskoczeniem, mówiąc o oleju kokosowym mamy do czynienia z naprawdę skutecznym środkiem na odchudzanie.Umożliwia skuteczną walkę z nadwagą i otyłością, w tym również z otyłością brzuszną, nie tylko nie odkłada się bowiem w postaci zbędnego tłuszczu, ale również można go wykorzystać zarówno do produkcji energii, jak i do spalania kalorii. Na tym zresztą wcale nie kończą się typowe dla niego właściwości. Sam olej jest pozyskiwany z miąższu kokosa.

MCT - trójglicerydy 

Często uważa się go za najzdrowszy z olejów na Ziemi, co nie jest wcale przesadą już choćby dlatego, że w jego składzie znajdują się trójglicerydy średniołańcuchowe znane też jako MCT. Często uważa się je za niezdrowe tłuszcze nasycone, warto jednak pamiętać o tym, że jeśli spożywa się je w niewielkich ilościach, są nam one w stanie zagwarantować szereg korzyści. MCT to ze wszech miar wyjątkowa grupa cząstek tłuszczu. Warto przy tym zwrócić uwagę choćby na ich metabolizm, przebiega on bowiem inaczej niż w przypadku innych tłuszczów. Już po dostaniu do organizmu nie dochodzi do ich zmiany a tkankę tłuszczową. Od razu wykorzystuje się je do produkcji energii oraz do przyspieszania tempa, w jakim przebiega przemiana materii.

Po zjedzeniu takiego posiłku zbędne kalorie są znacznie szybciej spalane, a to zapobiega tak nadwadze, jak i otyłości. Nie można też zapominać o tym, że olej kokosowy jest produktem sycącym, nie tylko więc szybko zaspokaja głód, ale również przyczynia się do tego, że uczucie sytości trwa długo. Dzięki temu nie tylko nie przejadamy się, ale również możemy skutecznie walczyć z niebezpiecznym nawykiem, jakim jest podjadanie między posiłkami. W rezultacie w ciągu dnia jemy mniej, a nasz organizm otrzymuje od nas mniej kalorii niż miałoby to miejsce w innych okolicznościach. O tym, że olej kokosowy może być wybawieniem dla osób walczących z nadwagą, świadczą liczne badania naukowe.

Olej kokosowy na odchudzanie 

Szczególnie ciekawy wydaje się eksperyment przeprowadzony na czterdziestu kobietach w różnym wieku, które zmagały się z problemem otyłości brzusznej. Panie zostały poproszone o sięganie codziennie po olej kokosowy oraz po olej sojowy przy zaleceniu, aby nie modyfikować swojej diety w żaden inny sposób, a jedynie maszerować przez około 50 minut w ciągu dnia. Już po zakończeniu badań to kobiety, które sięgały po olej kokosowy, miały niższe BMI i mniejszy obwód w talii.

Osoby odchudzające się nie muszą przesadzać, dwie łyżki oleju kokosowego dziennie okażą się bowiem wystarczające. Olej kokosowy jest wysoko ceniony nie tylko dlatego, że pozwala na skuteczną walkę z otyłością brzuszną. Na uwagę zasługuje również to, że w istotny sposób ogranicza ryzyko wystąpienia i rozwoju tych chorób, które najczęściej są wiązane właśnie z otyłością. Nie jest ich mało, nie ulega bowiem wątpliwości, że otyłość brzuszna może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. Zmiany te często określane są mianem zespołu metabolicznego i często prowadzą do chorób sercowo-naczyniowych na czele z zawałem serca oraz udarem mózgu.

Olej kokosowy może zresztą chronić nas przed tego rodzaju schorzeniami w jeszcze inny sposób, okazuje się bowiem, że potrafi przyczynić się do wzrostu „dobrego” cholesterolu. Co więcej, nie dzieje się tak wcale przez przypadek, wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Brazylii potwierdzają bowiem, że jednocześnie spada znaczenie jego złej frakcji, a więc LDL Dzięki temu maleje ryzyko wystąpienia miażdżycy.