Olej kokosowy i jego sekrety

News

Olej kokosowy - zastosowanie 

Ostatnie kilka lat można uznać za szczególnie udane dla promocji oleju kokosowego, nie można bowiem nie docenić tego, że pozbyto się wielu fałszywych wyobrażeń na jego temat. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że nadal nie jest on doceniany w takim stopniu, na jaki rzeczywiście zasługuje. Olej kokosowy nie jest przecież wyłącznie „dobrym” tłuszczem, ale i znakomitym środkiem leczniczym.

Gdy mówimy o jego właściwościach, niemal zawsze na pierwszy plan wysuwa się spalanie tłuszczu. Jest to tłuszcz nasycony, który jest w stanie przyspieszyć proces utraty tłuszczu brzusznego, a więc tego, który określa się często jako szczególnie niebezpieczny. Dziś wiemy to między innymi dzięki dwóm odrębnym badaniom, które prowadzona zarówno z udziałem kobiet, jak i mężczyzn. Okazuje się przy tym, że walka z nadwagą nie jest tu jedynym atutem, olej kokosowy może bowiem poprawić również działanie mózgu.

Już jakiś czas temu testowano to między innymi na pacjentach zmagających się z chorobą Alzheimera oraz z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych. Dzięki stosowaniu oleju kokosowego u osób tych zwiększyło się stężenie ciał ketonowych, a więc można było mówić o istotnej poprawie zdolności poznawczych. Co ciekawe, zmiany te nastąpiły zaledwie kilkadziesiąt minut po podaniu oleju. Ciekawą właściwością oleju kokosowego jest też charakterystyczna dla niego umiejętność usuwania wszy głowowych. W takim przypadku najlepsze rezultaty przynosi połączenie oleju kokosowego i olejka anyżowego. Oba oleje powinny być aplikowane w postaci sprayu.

Olej kokosowy może też pomóc osobom, które zmagają się z problemami z gojeniem się ran. Okazuje się zresztą, że już od stuleci medycyna ludowa wykorzystywała orzechy kokosowe w tym celu, a wspomniane działania przynosiły satysfakcjonujące rezultaty. Nie powinno to dziwić, dziś wiemy bowiem, że olej kokosowy wykazuje się zdolnością do przyspieszania procesu, którego celem jest ponowne pokrywanie nabłonkiem obszaru rany. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że mamy do czynienia z preparatem, który zwiększa aktywność enzymów antyoksydacyjnych i stymuluje większe usieciowienie włókien kolagenowych w tkance, która jest naprawiana.

Olej kokosowy może przy tym działać synergistycznie z innymi, tradycyjnie stosowanymi w takich okolicznościach terapiami. Jest to również skuteczna alternatywa dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ma bowiem nie tylko właściwości przeciwzapalne, ale również przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Jest też wartościowym lekiem o działaniu przeciwwrzodowym i przeciwgrzybicznym. Za bardzo ciekawe można uznać też odkrycie naukowców, którzy podczas badań prowadzonych na szczurach zauważyli, że olej kokosowy może zmniejszać stres oksydacyjny w ich jądrach, co sprawia, że możliwe staje się uzyskanie znacznie wyższego poziomu testosteronu. Stwierdzono też, że olej kokosowy może przyczynić się do ograniczenia indukowanego testosteronu, a więc potrafi łagodzić rozrost prostaty.

Inną właściwością oleju, która musi być wysoko ceniona jest konsekwentna poprawa stosunku złego do dobrego cholesterolu. Mówienie o nim jako o tłuszczu nasyconym, który jest w stanie doprowadzać do niedrożności tętnic stanowi więc spore nadużycie. Całkiem niedawno dała o sobie znać jeszcze jedna zaleta tego oleju, okazało się bowiem, że jest on znacznie skuteczniejszy niż olej szafranowy w momencie, w którym zależy nam na wchłanianiu tych substancji odżywczych, które muszą być rozpuszczane w tłuszczach.

Olej kokosowy ma też działanie przeciwsłoneczne.