Środki higieny wykorzystujące olej kokosowy

News

Kokosowa pasta do zębów

Olej kokosowy może być z powodzeniem wykorzystywany jako alternatywa dla popularnej i znanej wszystkim pasty do zębów, która jest pełna chemicznych dodatków, takich jak chociażby siarczany i fluorki. Jego podstawową zaletą jest skuteczna walka z bakteriami wywołującymi próchnicę i utrzymywanie się tego efektu przez wiele godzin, co jest wyjątkowo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy nasza dieta składa się z tak wielu cukrów szkodzącym naszym zębom. Co więcej, olej kokosowy jest w stanie także poprawić stan całej jamy ustnej poprzez swoje łagodzące właściwości i ważne tylko jest, by korzystać z oleju tłoczonego na zimno, by wszystkie te właściwości były w nim obecne.

Nietoksyczną pastę do zębów można uzyskać poprzez mieszanie ¼ szklanki oleju kokosowego, ½ szklanki sody oczyszczonej, 4-5 łyżek ksylitolu, odrobiny olejku miętowego lub goździkowego do smaku i to wszystko. Po dokładnym wymieszaniu składników mamy gotowy produkt. Olej kokosowy w takiej paście ma za zadanie zwalczać grzyby i bakterie pojawiające się w jamie ustnej. Kwas kaprylowy w nim zawarty jest w stanie zwalczać wszystkie bakterie, które powodują próchnicę. Dzięki niemu poprawia się też kondycja dziąseł i ustępują krwawienia. Usuniecie bakterii może nawet doprowadzić do cofnięcia się próchnicy. Wykorzystanie sody oczyszczonej spowodowane jest koniecznością posiadania w paście delikatnego materiału ściernego i soda realizuje ten postulat znakomicie.

Jej zadaniem jest także ograniczenie procesów fermentacji, które potrzebują kwaśnego środowiska. Soda oczyszczona sprawia, że środowisko jamy ustnej staje się zasadowe i nie uszkadza zębów. Jest ona w stanie także pochłaniać wszelkie zapachy, jakie mogą się w jamie ustnej pojawiać. Ksylitol z kolei sprzyja mineralizacji szkliwa oraz powstrzymuje procesy próchnicze. Zmiękcza również płytkę nazębną oraz pomaga sodzie oczyszczonej w hamowaniu procesu fermentacji.

Antyperspirant

Współczesne antyperspiranty są zazwyczaj bardzo skuteczne, ale ta skuteczność obarczona jest bardzo wysokim kosztem. Swoją pracę wykonują bowiem poprzez dostarczanie do skóry i do jej porów potencjalnie groźnych związków chemicznych i niepożądanych substancji, takich jak chociażby aluminium, które zamyka pory skóry. Antyperspirant nieraz aplikujemy kilka razy w ciągu dnia i to w miejsca położone zaraz przy węzłach chłonnych, co na pewno nie jest całkowicie obojętne dla naszego zdrowia. Skuteczność blokowania pocenia wcale nie jest też kwestia aż tak dobrą.

Pocenie się to bowiem mechanizm naturalny, który nie tylko pomaga nam się chłodzić, ale także prowadzi do wydzielania wielu szkodliwych substancji, na przykład toksyn, jak również pomagających w chronieniu skóry. Część potu wytwarza barierę lipidową na skórze. Sam przykry zapach nie jest jednak spowodowany samym potem. Brzydko pachną bakterię, które w spoconym środowisku radzą sobie znakomicie i szybko się namnażają. Zamiast blokowania potu można blokować zapach przez dezodoranty. Najlepiej jest użyć substancji naturalnej, która będzie w stanie wyeliminować problem namnażających się na skórze bakterii.

Taki środek możemy przygotować samodzielnie. Receptura jest banalnie prosta, ponieważ do ¼ szklanki sody oczyszczonej dodajemy 3-4 łyżki oleju kokosowego i to wszystko. Dodatkowo można jeszcze dołożyć jakiejś substancji zapachowej, by dezodorant nie tylko eliminował brzydki zapach, ale jeszcze dodawał jakiś ładny. Polecane są wyciągi z trawy cytrynowej, goździków oraz z drzewa herbacianego. Za najlepszy uchodzi mimo wszystko dezodorant bez żadnych dodatków, najlepiej także bez dodatku skrobi, która czasami pojawia się w przepisach. Skrobia poprawia konsystencję naturalnego dezodorantu, ale może brudzić ubrania.

Warto dodać, że taki naturalny dezodorant nie tylko ma właściwości związane z blokowanie rozwoju bakterii, ale dodatkowo zapewnia jeszcze skórze ochronę, odżywienie i nawilżenie. Otrzymujemy dzięki temu dezodorant oraz krem do ciała w jednym i wszystko jest jak najbardziej zdrowe i naturalne.

Warto również sprawdzić moc oleju z rokitnika np. https://www.ekoflos.pl/90-rokitnik-100-olej-100-ml.html czy https://www.zlotesklepy.pl/produkt/oleje-oliwy-i-octy/olej-z-rokitnika-bio-100ml,213649.